Şehre yakın ve doğayla iç içe  olmak ve dostlarla yolları adımlamak için Kulübümüz ASİLDER – Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve  Gölbaşı ÇEKÜD (Çevre Kültür Derneği) ile birlikte düzenlediğimiz “Doğa Yürüyüşü” etkinliğimize sizleri de bekliyoruz.

30 Aralık 2018 Pazar günü sabah 8.30 da Eymir Gölü’nde başlayacak olan etkinliğimizin başlangıç noktası, TRT kapısı tarafında kurulacak olan, toplanma masamızdan olacaktır. Ailecek katılımınızı beklediğimiz etkinliğimizde yürüyüş ve doğa temizliği sonrası çorba ikramımız da olacaktır.

EYMİR GÖLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ KAYIT FORMU

Doğa Yürüyüşü Trekking Hazırlığı

Bugün sizlere doğa yürüyüşüne çıkmadan önce yapmamız gereken hazırlıklar ve yürüyüş için gerekli malzemeler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Son yıllarda herkesin tutkusu haline gelen doğa yürüyüşleri, trekking öncesi bazı malzemeleri tedarik etmek gerekiyor. Bu tür yürüyüşlere çıkmadan önce hazırlık yapmak çok önemli. Doğa yürüyüşlerinin alış-veriş merkezi, sahil turu ya da şehir içinde yaptığımız ufak gezintilere benzemediğini belirteyim. Her an karşımıza, hayati ve insani sorunlar çıkabilir. Çıkabilecek her türlü sorunlara ve tehlikelere hazırlıklı olmalıyız. Bu sorunlarla baş etmek için yanımıza aldığımız malzemeler oldukça önem taşıyor. Ayrıca bu yürüyüşler öncesi bazı bilgileri bilmemiz yürüyüşlerin daha sağlıklı ve zevkli geçmesi açısından önemlidir. Küçük bir not; Kalp ve nefes problemi olan hastaların uzun boyutlu bir yürüyüşe çıkmadan önce doktorlarına danışmasını öneririz.
Şimdi size doğa yürüyüşleri hakkında bilgi vereceğim, ilk bilgi yürüyüş ayakkabısı hakkında olacak. Kullandığımız ayakkabı spor ayakkabısı türünde, iklim ve yürüyüş parkuruna uygun, ortopedik ve rahat olmalıdır. Suya dayanıklı, altı dişli, ayağımızı terletmeyen bir bot ayakkabısı da tercihimiz olabilir. Asla terlik giymeyiniz.
İkinci bilgimiz yürüyüş temposu hakkında olacak. Büyük bir iştahla başladığımız yürüyüşlerde en çok yapılan yanlış yürüyüşlere koşar gibi hızlı bir tempoyla başlayıp sürdürmek. Yapmamız gereken hızlı olmayan düzenli bir tempoyla yürüyüşümüzü sürdürmek. Nefesimizi kontrol ederek adımlarımızı sağlam atarak hareket etmeliyiz.

Kısa adımlar tercih edilmelidir. Özellikle yüksek irtifalarda yapılan gezilerde nefes alıp vermede zorlanabiliriz. O yüzden yürüyüş temposu çok önemlidir. Amacımızın kimseyle yarışmak olduğunu unutmayalım. Gerekli durumlarda dinlenelim.
Doğa yürüyüşlerinin bir eğlence, keyfi çıkarılması gereken bir aktivite olduğu unutulmamalı ve sabırlı olunmalıdır. Dağlara tırmandığımız yokuşa sahip parkurlarda yürürken baton kullanmak işimizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Adımımızı atarken bastığımız zemin kaygan ise çok kısa sürede, durmadan diğer adımımızı atmalıyız.
Yorulduğumuz zaman mola vermeli ancak bu molaları uzun tutmamalıyız. Uzun süre verilen molalardan kaçınmalıyız. Molalarda ağır yiyecekler yememeliyiz. Yemeği yer yemez yürüyüşe başlamamalıyız. Vücut ısımıza ve çevre ısısına dikkat ederek kıyafet seçimimizi ona göre yapmalıyız. Rahat kıyafetler tercihimiz olsun.
Kayalık arazilerde yapılan yürüyüşlerde tek sıra yürümek daha doğrudur. Üzerimize taş düşme riskine karşı dikkatli olmalıyız. İnerken ayağımızın topuk tarafını, çıkarken uç tarafını önce basmalıyız. Kulaklıkla müzik dinlerken çevremizdekilerle iletişim kurmanın zorlaşacağını unutmayalım. Bu yüzden yürürken kulaklık kullanmayı önermiyoruz. Karlı arazilerdeki yürüyüşlerde ayak bastığımız yerin altı boş olabilir ayrıca önde giden ve bizlere yol açacak kişi daha çok yorulacağı için bu kişiyi belli aralıklarla değiştirmeliyiz.
Son yıllarda akıllı telefonlarda bulunan gps, navigasyon uygulamaları kaybolma anında yönümüzü bulmamıza katkı sağlıyor. Acil durumlarda kullanmak için şarjımızı gereksiz yere bitirmeyelim. Sisli ve puslu havalarda kaybolma ihtimaline karşı yanımızda bir düdük ve pusula bulunduralım. Dağlık alanlarda günlük güneşlik başlayan yürüyüşlerde bir anda etrafımızı yoğun bir sis sarabilir. Bu yüzden parkur bilgisi yüksek rehberler eşliğinde, gruptan kopmadan yürüyüşümüzü yapmalıyız. Ciddi bir sorun olduğunda durum değerlendirmesi yaparak geri dönmeliyiz.
Yürüyüşümüz içerisinde doğada konaklama yapacaksak yanımıza çadır, uyku tulumu gibi malzemeler almalıyız. Yeterli miktarda yanınızda yiyecek bulundurun.
Plastik olmayan, koku yapmayan bir su matarası kullanmalıyız. Termos özelliği olan mataralar kullanılırsa suyumuz daha uzun süre serin bir şekilde muhafaza edilebilir.
Herhangi bir şeyi kesmek yada açmak için yanımızda çok amaçlı işe yarayan çakı bulunduralım.
Güneşli havalarda açık arazilerde şapka kullanımı şarttır. Başımıza güneş geçmesini önlemek, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka ve güneş kremi kullanmalıyız. Güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde açık arazide yürüyüş yapılmamalıdır.
Yağmurluk, rüzgarlık, el feneri, ilk yardım malzemeleri, kibrit ya da çakmak, ayrıntılı bir parkur ve çevre haritası ile bunları koymak ve taşımak için sırt çantası, yanınıza almanızı önerdiğimiz diğer malzemeler. Kullandığınız sırt çantasının çok cepli, kullanışlı olmasına dikkat edin. Çantanıza gereksiz malzeme alarak yükünüzü arttırmayın. Eminiz hepinizin doğa yürüyüşlerinin en sevdiğiniz kısmı arkadaşlarınızla fotoğraf çekinmek, selfi yapmak. Bunun için doğayı, eşsiz manzaraları çekmek için bir fotoğraf makinası almadan yürüyüşe çıkmak olmaz. Yalnız, fotoğraf çekmek için kendinizi tehlikeye atmayınız.
Gideceğiniz doğa yürüyüşlerinde umarız keyifli anlar geçirirsiniz.