JOTA VE JOTİ NEDİR?

JOTA ve JOTI aslında birer kısaltmadır, açılımları Jamboree On The Air ve Jamboree On The Internet’tir. Jamboree İngilizce bir kelime olmakla beraber Türkçesi aslında karmaşa, kargaşa anlamına gelir. İzcilikte ise Jamboree büyük buluşma anlamında kullanılır. Tüm dünyadaki izciler her 4 senede bir dünya çapında büyük bir kampta buluşurlar, esas olarak bu kamplara Jamboree denir.

Jota  Joti , tüm dünya izcilerinin katıldığı çok amaçlı bir izcilik faaliyetidir. Uluslararası nitelikte düzenlenen bu faaliyet dünya izcilerinin, kendi ülkelerinden birbirlerini havada ziyaret etmeleriyle gerçekleşir.

Bu faaliyet amatör radyocular ve internet aracılığıyla dünyanın her bir yerinden izcilere ulaşılmasını sağlar. Bu sayede izciler diğer ülkelerdeki izcilerin yaptıkları faaliyetlerden haberdar olurlar. İzcilik içerisindeki en büyük katılımı sağlayan bu faaliyet her yıl Ekim ayında dünya izcilik bürosunun verdiği tarih ve saatler çerçevesinde 48 saat boyunca kesintisiz olarak sürdürülür. Faaliyet süresince çeşitli yarışmalar düzenlenir.

Amaç 48 saat süren bu faaliyette bir çok dünya izcileri birbirleriyle görüşmek onlarla dostluk kurmak, karşılıklı barış mesajlarıyla ülkelerini ve etkinliklerini tanıtmaktır.

Her yıl Ekim ayının 3. hafta sonunda yapılır. Yerel saatle Cumartesi sabahı saat 00.01’de başlayıp Pazar gecesi saat 23.59’a kadar sürer. Bununla beraber bazı etkinlikler, uzun mesafe zaman aralıkları gözetilerek, Cuma’dan Pazartesi’ye kadar sürebilir.

 

ANKARA JOTA JOTİ KAMPI KATILIM ŞARTLARI

Kampa veya Eğitime katılacakların aşağıdaki FORMU DOLDURMALARI ZORUNLUDUR.

JOTA JOTİ KAMPI VE TELSİZCİLİK EĞİTİMİ KATILIM FORMU

Asilder Platformu ile AKRAD Ankara işbirliği ile JOTA-JOTİ Kampı ve amatör telsizcilik eğitimleri yapılacaktır. Eğitim ve uygulamalara amatörler ve amatör adayları katılabileceklerdir. Faaliyet, Şahinler Mahallesi köy odası, bahçesi ve çevre arazilerde gerçekleştirilecektir.

Faaliyette 2 grup bulunacaktır.
1. İzciler: JOTA JOTİ kampı 19 Ekim Cuma 21:00 itibarıyle başlayacak, 21 Ekim 14:00′ te bitecektir. Kampa 12 yaşından büyük izciler katılabilir.
2. Amatör Telsizci ve Adaylar: Telsizcilik eğitimi ve uygulamalar için ise katılımcılar 20 Ekim saat 11:00′ den itibaren kabul edilecek, isteyenler aynı gün akşam dönebilecekleri gibi köy konağında kalabilir ve Pazar günü yapılacak faaliyetlere de katılabilirler.

Kampta kurulacak telsiz istasyonu ile teknik imkanlar hava şartları elverdiği kadarıyla tüm dünyadaki izci ve liderleriyle telsizle konuşabilme fırsatı bulabilecekler. Katılımcılar kendi antenini kendisi yapacak, el telsizinin görüşme simplex mesafesini artırabilecek.

ÜCRET;
Ulaşım : 20 ₺
Yemek : 30 ₺

Anten yapmak isteyenler katılımcılar için, tahminen 50-60 ₺ (isteyenler)

ULAŞIM
1. İsteyen kendi aracı ile gelip gidebilir. (Mesafe Kızılay’dan 110 km’dir.)
2. İsteyen aracına yolcu alabilir. Her yolcu bindiği araca yol ücreti için 20 TL destekte bulunur. Kişiler kendileri arasında ayarlayabileceği gibi BİP grubunda araç kafileleri oluşturulacaktır.

 

İRTİBAT TELEFONLARI

ASİLDER / ANKARA GENELİ 0553 173 43 06

AKRAD/ ANKARA GENELİ  0542 550 84 60

ASİL GENÇ / MAMAK  0549 408 81 06

İNHİZDER  / YENİMAHALLE  0505 663 08 20

BİLİMDER / BAKITENT  0539 931 34 62

AKTİF/ ETİMESGUT-SİNCAN- YENİKENT  0538 897 80 81

(Asilder Platformu ASİLDER, İNHİZDER, BİLİMDER ve AKTİF GENÇLİK İzcilik Kulüplerinden oluşmaktadır.)

JOTA JOTİ KAMPI VE TELSİZCİLİK EĞİTİMİ KATILIM FORMU JOTA JOTİ KAMPI VE TELSİZCİLİK EĞİTİM PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ