Asilder Platformu Kulüplerinden Aktif İzcilik Kulübü, Yenikent Çevre Eğitim Ve Kültür Derneğinin, Türkiye Cumhuriyeti  İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından  desteklenen  “Doğa Dostu İzci Gençler Toprağına Sahip Çıkıyor” projesinde aktif görev alıyor.

Proje ile Ankara Yenikent ilçesinin beşeri ve sosyal sermayesinin etkin bir şekilde kullanılması ve geleceğin teminatı olan gençlerin bedensel, zihinsel ve kültürel açıdan gelişmelerinin sağlanmasını amaçlanmaktadır.

Proje ile her sosyal çevrede gençleri (zengin,fakir, engelli, mülteci vb.) Bir araya getirerek tarımsal faaliyetler ile çevreci ve emeğin değerini anlayan, izcilik faaliyetleri ile disiplinli ve özgüveni yüksek, sportif faaliyetler ile bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamış nesiller olarak yetişmesini sağlamaktır.

Bir toplumun kaderini kendi iç dinamikleri belirler, kuralı çerçevesinde , geleceğimizin teminatı gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, çevresine saygılı ve bulunduğu ortamı sürekli geliştiren birer lider birey haline getirmeye çalışılmaktadır.

Ayrıca ; sosyal medyanın ve iletişim çağının pozitif tarafları olduğu kadar negatif taraflarının da oldukça etkili olduğu bir zamanda yaşamaktayız. Özellikle gençlerimizin bulunduğu toplumdan uzaklaştığını ve kontrolsüz bir şekilde elde ettiği bilgiler ile hem kendisini hem de çevresini etkilediği aşikardır. Derneklerin  hedeflerinden bir tanesi de bulunduğu topluma çevre ve kültür bilincini aşılamaktır. Özellikle toprak ile hemhal olmayı ve bu sayede bilinçlenmeyi esas almaktadır. Gençlerimizi içine düştükleri  kısır döngüden çıkarmak için tarımsal faaliyetleri (sebze-meyve yetiştiriciliği), izcilik faaliyetli ve spor faaliyetleri organize ederek farklı bir bakış ve bilinç oluşturmak istenmektedir. Bu proje ile toprağı işleyerek el emeğinin değerini anlarken çevreci bir yaklaşım kazanması, izcilik ile disiplinli ve vatansever duygular elde etmesi ve sportif faaliyetler ile sağlık nesiller olması amaçlanmaktadır.

[metaslider id=1682]