700 BİN KİŞİ “SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ” DEDİ

 ÖSYM’DEN SONRAKİ EN BÜYÜK YARIŞMA

 BAŞKANIMIZ MUTLU YAMAN: “47 BİN BAŞKENTLİYLE KUR’AN VE SÜNNET ÇATISI ALTINDA BULUŞTUK”

 UFKA YOLCULUK 6. BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI 8 NİSAN PAZAR GÜNÜ YAPILDI

ENGELSİZ YARIŞMAYA MAHKÛMLAR DA KATILDI

 Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, bugün gerçekleştirildi. ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası çapta İngilizce, Arapça ve Türkçe düzenlenen yarışmaya dünya genelinde yaklaşık 700 bin kişi başvurdu. 6 yılda yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşan yarışmanın Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde çalışması yapıldı. Uluslararası Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları aynı zamanda ÖSYM sınavlarından sonra ülkede yapılan en büyük sınav olma özelliğini taşıyor. Başkentte ise çalışmalarını Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (ASİLDER) yürüttüğü yarışma bugün 7’den 70’e binlerce kişiyi bir araya getirdi.

“47 BİN BAŞKENTLİYLE KUR’AN VE SÜNNET ÇATISI ALTINDA BULUŞTUK”

Yarışmaya Ankaralılar’ın çok yoğun ilgi gösterdiğini belirten Başkanımız Mutlu Yaman: ‘Başkentten tam 47 bin kişi yarışmamıza kayıt yaptırdı. Ankara’nın tüm ilçelerinde 135 farklı sınav merkezi ve 10 cezaevinde 1900 gönüllü gözetmenimizle bugün çok kıymetli bir etkinliği gerçekleştirdik. Birliğe beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde böyle çalışmalar yapabilmek çok önemli. Ufka Yolculuk bizim için bir yarışmadan çok daha fazlasını ifade ediyor. Bir taraftan insanlara sürekli ihmal edilen kitap okuma alışkanlığını kazandırırken aynı zamanda ‘Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü’ teması ile kalplerdeki manevi boşluğu dolduruyoruz. Yarışmamızla ulaşabildiğimiz her insan bize yarınlarımıza dair umut veriyor. Bugün 47 bin başkentliyle Kur’an ve sünnet çatısı altında buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Allah’ın izniyle çalışmalarımıza aralıksız devam edecek, tüm Ankara’ya ulaşacağız’ dedi.

ÖSYM’DEN SONRAKİ EN BÜYÜK YARIŞMA

İlk 5 yarışma ile birlikte toplam 1.297.344 yarışmacıya dokunan Ufka Yolculuk bugünkü yarışmayla birlikte yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.  Uluslararası çapta  yazılı ve online olarak gerçekleştirilen Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması; Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanında, resmi ve özel kurum, kuruluş, kulüp, vakıf, dernek ve on binlerce gönüllünün desteği ile gerçekleştirildi.

ENGELSİZ YARIŞMAYA MAHKÛMLAR DA KATILDI

Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar için engelsiz sınıflar hazırlandı. Sınavda mahkumlar da unutulmadı, Ufka Yolculuk 6 kapsamında Adalet Bakanlığından izin alınarak Türkiye’deki tüm cezaevlerine ulaşıldı. Cezaevlerinde oluşturulan sınav noktaları sayesinde mahkûmlar da yarışmaya katıldı.

7’DEN 70’E 3 FARKLI DİLDE 11 KATEGORİ HAZIRLANDI

Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara Peygamber Efendimiz’in hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal’ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi. G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin kitabının Arapça çevirisinden; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldu.

Her kategori sorularının ayrı hazırlandığı yarışma, A Kategorisi (10 yaş altı), B Kategorisi (10-14 yaş), C Kategorisi (14-19 yaş), D Kategorisi (19-30 yaş), E Kategorisi (30 yaş üstü), F Kategorisi/İhtisas Kategorisi (Resmi veya fahri din görevlileri),  (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), G Kategorisi (Arapça 18 yaş altı), H Kategorisi (Arapça 18 yaş üstü), I Kategorisi (Türkçe online),  J Kategorisi (İngilizce online), K Kategorisi (Arapça online) olmak üzere 7’den 70’e herkese hitap etti.

 

 

 

 

700 BİN KİŞİ