Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından Çanakkale Kara Savaşlarının 104. yıl dönümünde, 22-26 Nisan 2019’da düzenlenen ve “Dedeciğim Ben Geldim ” diyerek Türkiye ile yurt dışından 5 bin izcinin katıldığı 57. Alay Milli Bilinç Kampı’na ASİLDER – Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcilerimiz de katıldı.
Kamp döneminde Çanakkale Savaşı hakkında bilgi alıp şehitlik ziyaretlerinde bulunan izcilere, ilk yardım, arama-kurtarma ve bağımlılıkla mücadele gibi eğitimler de verildi.
İzciler dedelerinin son yemeklerini yiyerek, onların izinden yürüdüler. Çanakkale Milli Bilinç İzci Kampının üçüncü gününe tatlı bir heyecanla başlandı. 57. Alay Vefa Yürüyüşüne katılmak için sabah namaz vakti getirilen salalar, okunan ezanlar eşliğinde atılan top ve silah sesleriyle uyanan izciler bu manevi duyguların çok yoğun olduğu atmosferde abdest alıp namazlarını eda ettikten sonra saçlarına kınalar yakıldı. İzcilere 57. Alay askerlerinin son yemeği olan kırık buğday çorbası ile hamur kızartması ikram edildi. Binlerce izci Çanakkale’de son İslam kalesinin düşmemesi için canlarını feda eden pek çok alaydan oluşan kahramanlardan biri olan 57. Alay Şehitliğine gitmek için kamp alanından başlayarak yaklaşık 17 kilometre olan dedelerinin yürüdüğü izi takip ederek yürüdü. 57. Alay Şehitliği Törenlerinde izciler, Yarbay Hüseyin Avni Bey için yapılan şehitliği de ziyaret ettikten sonra tekrar kampa yürüyüşe geçtiler. Alay Milli Bilinç Kampı, 26 Nisan Cuma sabahı düzenlenen törenle sona erdi.