“Ayvaz Dede Törenleri Ve Balkan Ülkeleri Uluslar Arası Milli Bilinç Faliyeti (24 Haziran – 6 Temmuz 2019) 
Ayvazdede Törenleri ve Balkan Faaliyetleri 12 günlük kamp, hem zorlu hem keyifli. Milli bilinç kamplarından birisini daha tamamladık. Daha önce Allahu Ekber Dağları (Sarıkamış) Milli Bilinç Faaliyeti, Çanakkale Milli Bilinç Kamplarına defalarca katılmıştık. Ecdadın yüzde yüz Allah rızası için malından, canından vazgeçerek binlerce km uzaklara giderek önce gönüller fethetmişler, sonrasında bu topraklara huzur, adalet ve sevgiyi yerleştirmişler. Vakıflar yapmışlar; Camiler, hanlar, hamamlar, medreseler, çeşmeler, köprüler, kaleler, kuleler vb.. daha neler neler. Aradan yaklaşık 500 yıl geçse de çoğu eser ayakta dimdik duruyor. Osmanlı mezar taşları ; buradan müslüman Türklerin geçtiğini sesleniyor. Yaşayan halkın biz izcilere olan bakışlarındaki samimiyet dolu muhabbeti yüreğimizde hissettik. Ağlamamamak için kendimizi zor tuttuk. Toprağı, suyu, havası ile Anadolu’dan farkı olmayan Balkan Ülkeleri, insanları da tıpkı bizden biri. Kardeşliğin tadını hissettik. Her Müslüman Türk’ün buraları gezip görmesi, bağlantılar kurması gerekir.”
Nurettin Temeloğlu (İzci Lideri)

“8-9 yaşların milli eğitimde basladığım, daha sonrasında 14 yaşında ASİLDER’le devam ettiğim izciliğin en güzel noktası ve bazı yerlerde izciliğe tutunmamı sağlayan Balkan Ülkeleri Gezisi ve Ayvaz Dede Şenlikleri… İstanbul Beykoz Kent Ormanında başlayan faaliyet; Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan ülke gezileri ardından tamamlandı.
Çok zorlu bir kamp olacağı aşikardı çünkü bir kampın malzeme listesi hazırlanırken pişik kremi isteniyorsa bu kampın zor geçeceğinin izciyi ürkütmeden söylenme şeklidir. Ama beklediğimden daha kolay geçti, diyebilirim en azından şahsım adına. Faaliyet boyunca yeme, içme, duş alma, yüzme vs.  etkinliklerinin yapılmasının yanı sıra farklı milletlerden insanlar ile kaynaşmak onların bize karşı olan sevgisini hissetmek beni çok mutlu etti. Federasyon başkanının bizim için ulaşılmaz bir insan olması hasebiyle bu faaliyette onun bize anlattıkları ve bizim ona sorular sormamız, istișare tadında sohbet etmemiz, karizmatik liderin örnek vasıflarıyla bir teşkilata nasıl faydalı olabileceğini gördüm. Tekke ziyaretleri ve Türkiye’de yaygın olarak bilinmeyen halveti, tarikatıyla ilgili bilgi almak, tasavvufa olan ilgimi arttırdı. Bir kampı kamp yapan en büyük şey kamp öncesi altyapı çalışmalarıdır. Türkiye İzcilik Federasyonu liderleri kesinlikle tecrübesiyle kampa damga vurdu ve bizim ve kendilerinin kolay bir kamp geçirmesi için ellerinden geleni yaptılar diyebilirim. Süheyla Lider kamp öncesinde bir konuşma yaptı ve dedi ki: “Karpuzlardan bazıları tam olgunlaşmadı siz yolda giderken olgunlaşacak ve bunu üzerine yazdığımız rakamlarla belli ettik.” Bence bu cümle bütün bir kampın özetidir.”
Yusuf Talha Yıldırım (İzci Gönüllüsü)

“Gönül sınırlarımıza yolculuk yaptığımız bu kampta öncelikle  Türkiye İzcilik Federasyonuna ve Federasyon Başkanımız Hasan Dinçer SUBAŞI’na teşekkürlerimizi sunuyorum. Kampımızın 24 Haziran’dan itibaren başladı. Gerek İstanbul’da ki kamp alanımızda, gerek yolda gerek kaldığımız yerlerde okullarda ve dahi otobüste  geçirdiğimiz zamanlarda liderlerimizi bir baba bir ağabey olarak gördük. Bize böyle  davranılmaları bizi çok mutlu etti . Liderlerimiz bize yeri geldi kızdı, yeri geldi sevdi yeri geldi bir dost oldu  ve bu beni sevindirdi . Payitahttan başladığımız bu yolculuk ilk ülke olarak Yunanistan’da başladı. Selanik  hariç hiç bir yeri tanımamış olmamız beni üzdü. Bosna Hersek  ülkesine geçtiğimizde halkın bize güzel davranması bize sanki burası bizim topraklarımız gibi davranmaları beni çok ama çok mutlu etti. Hayat tüneline gidemememiz beni biraz da olsa üzdü. Arnavutluk’ta, Kosava’da, Makedonya’da güzel günler geçirdik. Mamuşa’da 1 gece kalmamıza çok üzüldüm orda ki gençlerle, büyüklerimiz ile birlikte daha fazla zaman geçirseydik daha iyi ocağını düşünüyordum. Ama halkının bizi bu kadar çok sevdiğini bu kadar cana yakın olmaları bizi çok ama çok duygulandırdı. Bu duyguyu en çok Mamuşa’da yaşamış olabilirim. Makedonya’daki Müslümanların bize çok iyi davranması bize “Buralar sizin, buralar Türkiye Cumhuriyetinin demeleri beni yine duygulandırdı. Yemek  genel olarak iyiydi elhamdülillah. Ama kamp şartlarına göre ve başka ülkelerde olmamıza rağmen maaşallahı vardı. Bizim bu manevi etkinliğimize manevi kampımızı her emeği tırnaklarıyla çalışıp didinenler,  Türkiye’nin normal bir devlet olmadığını bir akarsuyun su kaynağı olduğunu farkına vardırdı. Gençlere ve izcilere Allah’a ve  vatanına faydalı bir birey olması gerektiğini düşünüyorum. Kamp ile ilgili her türlü  yardımı yapanlara teşekkürlerimi iletiyorum.”
Ahmed Esad TELLİOĞLU (İzci Gönüllüsü)

“Yıllardır hayalini kurduğum Balkanlar Faaliyetini tamamladım. Geçirdiğimiz iki hafta bana çok şey kattı.Tanıdığım yeni insanlar, farklı kültürler ve daha bir çok şey. Balkanlardaki insanların bize olan samimi yaklaşımını, bizi görünce yüzlerinde oluşan o sıcak gülümsemeyi, bizimle fotoğraf çekilmek, sohbet etmek isteyen insanları ve hatta bizi görünce ağlayanları gördük. Ülke sınırlarımız farklı olsa da gönlümüzün bir olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduk. Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum ,Allah razı olsun. Hasan liderin de dediği gibi bu yaptığımız faaliyet sıradan bir gezi değil, sıla-i rahimdi.”
Ahmed Yasin Ekinci (Ergin İzci)


“Çok etkileyici bir faaliyetti gerçekten. Ulaşım güzergahı gayet güzeldi. Otobüs şoförleri ve otobüs güzeldi.Özellikle bizi belirli sürelerde serbest bırakılması çok güzeldi. .Ama gerçekten her izcinin bir kere gitmesi gereken bir kamp, çok değerli ve gerekli bir kamptı çok bilinçlendirici idi. Ben şahsi olarak çok ders çıkarttım.”
Yusuf Nureddin Yıldız (Ergin İzci)