14-15 Nisan arasında bol maceralı olarak gerçekleştirdiğimiz Bursa gezimizde, gençlerimize atalarının yadigârlarını ve tarihimizin güzelliklerini gezdirdiğimiz; birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları çerçevesinde Bursa’nın maneviyatından nasiplendiğimiz hafta sonu gezimiz hayırlarla sona erdirildi.

Cumartesi sabah erkenden yola çıkılan, keyifli bir yolculuktan sonra Bursa’nın çoktan bahara ulaşmış havasında Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini gezip gençlerimizle atalarının yattıkları yerleri görüp, dualarını ettiler. Mehter Marşı ekibinin renkli gösterisini izleme imkânı bulundu. Kozahan ve Kapalı Çarşıda Osmanlı Tarihini yaşatan günlük hayatı gözlemleme fırsatı bulundu ve  alışveriş yapıldı. Yeşil Cami’de maneviyat bahçelerinde yüründü  ve doğayla barışık kültürümüze hayran kalındı. Emir Sultan Camii ve Türbesi’ni ve Tophane gezildi. Türk İslam mimarisine hayran kalındı.  1864 açılan ilk İskender kebapcıda açlıkların giderilmesi fırsatı bulundu. Ulu Cami’nin görkemli kubbeleri altında hat sanatının eşsiz örnekleri görüldü.  Ulu caminin yüzyıllardır süregelen manevi havası içinde bulunarak, gece yine kardeşlik çatısı altında geçirildi. Bursa’da gençlerimize yetmeyen bir gün yaşanmış oldu.

Pazar sabahı  Uludağ’ın eteklerinde tertemiz havasını alıp, 610 yıllık tarihi çınara gidildi. Biz buradayız diyen gençlerimiz bol bol fotoğraf çekildiler. Uludağ’ın tepesine çıkıp ve kendilerini içinde buldukları yaz ayında,  şaşkınlıkla karların üzerinde aşağı doğru kayarken buldular. Gençlerimiz buldukları ve araçlarından getirdikleri envai çeşit malzemeyle tırmanıp tırmanıp kaymaya başlanıldı. Bir sonraki durakları Uludağ Bakacak Tepesinde  ucu bucağı görünmeyen manzaraya karşı çaylar yudumlandı. Fotoğraflar çekildi. Ardından izcilik alışkanlığı ile kısa bir doğa yürüyüşü yapıldı. Otobüsle çıktığımız Uludağ’dan Teleferiğe binerek inilirken, Bursa’nın muazzam güzelliği yukarıdan seyredildi. Gençlerimiz tarafından bu harika deneyimin bitmemesi için dualar  edildi. Karınlarını  doyurup, çaylarını içip, Bursa’nın sıcağında dondurmalarını yiyen gençlerimiz için gün bitmiş, hava kararmış ve yorulmuşken Türkiye’nin içinde mücevherler saklayan güzeller güzeli ili Bursa’ya veda edildi.

Gençlerimizden gezimiz sonrası alınan memnuniyet dolu geri dönüşlerden  organizasyon ekibimiz tarafından sevinçle karşılandı. Ayrıca gençlerimizin birbirleriyle olan samimiyetleri, gezdikleri gördükleri yerlerde edindikleri deneyimlerle sevinmeleri ve evliyalar şehri Bursa’da maneviyat havasında geçen gezimizde gençlerimizle aramızda kurulan bağlar kulüp yetkililerimizce memnuniyetle karşılandı.